پرسش و پاسخ حسابداری
به اولین سیستم پرسش و پاسخ حسابداری با سبکی نوین خوش آمدید.
–1 امتیاز
35 بازدید
در سایر مباحث حسابداری توسط (9.1k امتیاز)
دوستان حسابدار ودوستداران حسابداری.لازم است  یادمان باشد باشد که روزی هم بنام حسابدار هست تا تقدیرنماییم از این  قشر زحمتکش ودلسوز جامعه که همیشه دربرابرتمام مشکلات  مالی،اقتصادی،روحی،پایدار وسرفراز وپیروزند.جا دارد مدیران  شرکتها جایگاه وقدر واقعی حسابداران رابدانند .شغلی که هرکسی از عهده اش برنخواهد امد،استعدادوتخصص وسواد وپشتکار وخلاقیت میطلبد.دوستان حسابدار موفق وسربلند باشید۱۵آذر روز حسابدار و۱۴آذر تا۲۱آذر هفته حسابداری گرامی باد.

1 پاسخ

0 امتیاز
توسط (9.1k امتیاز)
احمد عیسایی خوش *
مطالعات اجتماعی صورت‌گرفته در حوزه علوم اجتماعی نشان می‌دهد که بین رابطه عضویت در تشکل‌های حرفه‌ای و اخلاق حرفه‌ای رابطه‌ای مستقیم وجود دارد و ‌گروه‌بندی‌های حرفه‌ای از عوامل موثر در توسعه سیاسی وشکل گیری نظام اجتماعی در جوامع نوین محسوب می‌شوند.
سازمان‌های صنفی به عنوان بخشی از جریان تحول تقسیم کار یا واسط میانی بین فرد و دولت، نقش بسزایی در تنظیم قواعد اخلاقی اعضا را بر عهده دارند. مطالعات نشان داده است که انزوای اجتماعی به عنوان حالت ناشی از عدم سازمان یافتگی در صنوف فاقد تشکل صنفی بیشتر است. وجود تشکل‌های صنفی و حرفه‌ای باعث ایجاد همبستگی بین اعضا شده و نه تنها رشد و اعتلای حرفه را به همراه خواهد داشت، بلکه باعث شکل‌گیری نهاد نظارتی غیر‌دولتی بر فعالیت اعضا خواهدگردید.
متاسفانه با وجود تمامی مزایای مترتب بر انجمن‌های صنفی که بسیاری از حرف از آن استفاده وافی و کافی برده‌اند، رشته حسابداری و حسابداران فاقد یک تشکل خاص صنفی است. حسابدارانی که به عنوان حسابدار در شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی مشغول هستند به حق نقش بسزایی در اعتلای حرفه بر عهده خواهند داشت، چرا که همان‌ها هستند که نمادی از حرفه حسابداری محسوب می‌شوند. احتمالا با نگارنده موافقید که بعضا بسیاری از حسابداران در شرکت‌های دولتی و خصوصی در مظان اتهام قرار‌گرفته و برای آنان پرونده‌های قضایی نیز تشکیل شده است. در حالی که هیچ تشکل صنفی و قانونی برای حمایت از آنان وجود نداشته و در برخی مواقع پرونده‌های آنان در دادگاه‌های عمومی و بدون نظر کارشناسی از جهت رعایت اصول و قواعد حسابداری مورد بررسی قرار‌گرفته است. بسیاری از حرفه‌ها که بعضا فاقد بسترهای علمی نوین نیز هستند دارای اتحادیه و انجمن‌های حرفه‌ای بوده که مطابق با ماده 13 قانون کار وظیفه حفظ حقوق و منافع مشروع و قانونی و بهبود وضع اقتصادی اعضا را بر عهده دارد. در حالی‌ که رشد حسابداری که یکی از علم جدید در دنیای اقتصاد دانش محور امروز است از این تشکل بی‌بهره است.
رشد و اعتلای حرفه حسابداری در کنار رشد و توسعه علمی نیازمند وجود تشکل‌هایی است تا اعضا در آن به صورت حرفه‌ای عمل کرده و بستر رشد و اعتلای آن را فراهم کنند. در صورتی که آخرین دستاوردهای علمی در منصه عمل توسط حسابداران و شاغلان اجرا نشود فایده‌ای برای مطالعات و دستاوردها متصور نخواهد بود و مطالعات و تحقیقات در مجلات و کتاب‌ها باقی خواهد ماند.با عنایت بر فواید علمی و عملی تشکیل انجمن‌های صنفی که کلیه حسابداران بتوانند در آن عضو شده واز مزایای رفاهی و معیشتی آن استفاده نمایند ضروری به نظر می‌رسد. این تشکل علاوه بر حمایت از اعضای خود، نهاد نظارتی خواهد بود که با درج نام متخلفان رشته، ملجا و مامنی برای کارفرمایان نیز محسوب شده تا بتوانند نیروی انسانی مورد نیاز خود را از طریق این تشکل تامین کنند. وجود چنین نهاد نظارتی که عضویت در آن امتیازی برای حسابداران در انتخاب شغل محسوب‌ شود راه رشد و اعتلای حرفه را در کنار سایر انجمن‌های حرفه‌ای نظیر انجمن حسابداران خبره و انجمن حسابداری و جامعه حسابداران رسمی فراهم خواهد کرد. رشد حرفه‌ای‌گری و اخلاق و منش حرفه‌ای با وجود چنین تشکل صنفی که ارتباط مستقیمی با شغل و حرفه افراد دارد، ترویج خواهد یافت. بنابراین از تمامی حرفه‌ای‌گرایان و انجمن‌های حرفه‌ای و متولیان حرفه درخواست می‌گردد تا راه را برای تشکیل انجمن صنفی حسابداران فراهم کرده و دیدگاه‌ها و نظرات خود را در جراید حرفه‌ای ارائه کنند، تا ان‌شا‌ءالله در آینده‌ای نزدیک شاهد شکل‌گیری چنین تشکل حرفه‌ای باشیم.
*کارشناس مالی
منبع:دنیای اقتصاد

سوالات مشابه

–1 امتیاز
0 پاسخ 219 بازدید
سوال شده خرداد 23, 1397 در سایر مباحث حسابداری توسط mo.so (500 امتیاز)
–1 امتیاز
1 پاسخ 101 بازدید
سوال شده آذر 2, 1395 در سایر مباحث حسابداری توسط امید جدی (150 امتیاز)
–1 امتیاز
0 پاسخ 89 بازدید
–1 امتیاز
1 پاسخ 138 بازدید
سوال شده اردیبهشت 31, 1395 در سایر مباحث حسابداری توسط لیلا (110 امتیاز)

به پرسش و پاسخ حسابداری خوش آمدید, مکانی برای پرسش سوال و دریافت پاسخ از دیگر کاربران این مجموعه.
لطفا قبل از پرسیدن سوال از عدم وجود داشتن سوال با کمک قسمت جستجو اطمینان حاصل کنید.

محبوب ترین برچسب ها

بیمه مالیات حسابداری پیمانکاری مزایا،شرکت سهامی کار تعدیلات سنواتی پلمپ دفاتر تجاری،دفتر روزنامه،دفتر کل، پایه سنوات ، حقوق وام، قسط، ارزش افزوده، عدم درج ارزش افزوده در فاکتور بیمه تکمیلی خرید و فروش کالای مجازی ارزش افزوده-باغ تالار گروه پرسش وپاسخ حسابداری درتلگرام# حقوق، هزینه پایه سنوات،حق سنوات ،حق سنوات روزانه ، روشهای تحلیلی،استاندراد حسابرسی افتخارحسابداری،مفاخرحسابداری،تدریس،استادسویس کانال حسابداری، پدرحسابداری ایران،روزحسابدار روز حسابدار،هفته حسابداری وظایف حسابدار ثبت های اصلی حسابداری مشارکت درپاسخ گویی چک، وصول چک، ثبت چک تقسیم بندی ضایعات فرق ضایعات قراضه با ضایعات پس مانده ضایعات قراضه هزینه از دست رفته استهلاک توربین ها تازه های بیمه،مالیات، حسابداری مشاغل الف ب ج ماده۹۵قانون مالیات تعریف اعتبار.دیوان محاسبات عمومی اجزای بودجه عمومی دولت تعریف بودجه زمان اظهارنامه عملکرد۹۳ افتتاحیه شرکت غیر فعال رمزگزاری روی فایل اکسل جایگاه حسابداری ماهیت دارایی غیرجاری و ثابت مشهود، دارای غیرجاری دوره جدید، مانده حساب دوره جدید تقدیر از اساتید پدر علم حسابداری ایران بیمه بیکاری، هدیه ازدواج امتناع از کد اقتصادی،معاملات سه ماهه اظهارنامه عملکرد سفته.ضمانت کاری وظایف هیات عالی انتطامی مالیاتی مدارک مالیات برارزش افزوده سالهای قبل مقرری بیمه بیکاری معاملات سه ماهه پزشکان دفع ازحق،مشکل مالیاتی،سوءاستفاده از کد اقتصادی،اشتباه معاملاتی معاملات ارزی آزمون حسابداررسمی شغل مناسب حسابداری اقلام ترازنامه،سودسهام پرداختنی استهلاک ماشین الات شرکت بازرگانی،بهای تمام شده موجودی کالا براساس قوانین امورمالیاتی رمزونام کاربری معاملات سه ماهه مالیات برارث اعتبارارزش افزوده تعریف حسابداری حسابداری انگلیسی قراردادپیمانی دست دوم معاملات کمتر از 10 درصد قطعات کامپیوتر،ارزش افزوده حقوق ودستمزد ساعتی ،حق بن ومسکن ساعتی ماده 80 تامین اجتماعی سابقه بیمه سالهای قبل از 86 سابقه بیمه برآوردهای حسابداری استانداردهای حسابرسی،روشهای تحلیل سن بورس دفترروزنامه،نوشتن اسناد مغازه ،صنف،مالیات ،پروانه کسب حسابداری،هالیوودی حق العملکار،ثبت حسابداری شرکت تعاونی،عام سود وزیان،کالای امانی آمر،کالای امانی،ثبت حسابداری،سبز پایه اصلی،حقوق مزایا، تنخواه گردان ثبت تنخواه گردان موجودی کالا برای برآورد ارزش موجودی کالا ارزش موجودی کالا روش شناسایی ویژه شناسایی ویژه سیف cif f.o.b فوب شرکتی سهامی خرید سهام کد اقتصادی بورس معاملات سه ماهه نرم افزار حسابداری،مفید بیمه بیکاری،بازنشستگی،تامین اجتماعی

امتیاز بدهید!
حسابدار94 را در گوگل محبوب کنید.

...